Oreganum vulgare, ľudovo zvaný pamajorán, alebo dobromyseľ alebo v Stredomorí známy ako oregano.

Oreganový olej obsahuje niekoľko priaznivo pôsobiacich zložiek, napríklad esenciálne oleje (carvacrol, thymol, borneol), kyselinu rozmarínovú, terpenoidy, steroly, vitamíny A a C, ako i flavonoidy. Je účinným antioxidantom, takže chráni bunky pred voľnými radikálmi. Jedna z jeho aktívnych zložiek - carvacrol - je mimoriadne silnou a jedinečnou antimikrobiálnou látkou. Je schopný udržať a posilniť zdravo fungujúci detoxikačný systém tela.

Je univerzálnou rastlinou, ktorá pôsobí silne protikŕčovo a má poztívny vplyv na činnosť srdca.

Tlmí kŕče pri pokazenom žalúdku a pri črevných zápaloch. Podáva sa v rôznych formách pri prieduškových ochoreniach na inhalácie (pridajte pár kvapiek oreganového oleja do vody). Najčastejšie sa využíva jeho schopnosť čistiť zahlienené pľúca a výborne pomáha pri chorobách priedušiek. Uvádzajú sa taktiež pozitívne účinky pri tlmení hystérie a epilepsie. Vhodný je tiež pri bolestiach hrdla - na kloktanie a pri kašli aj ako bylinkový dezinfekčný prostriedok (ústnej dutiny, hrdla, dýchacích ciest).Pomáha i pri zápaloch pečene, nespavosti a reumatizme.

Chráni pred choroboplodnými zárodkami nachádzajúcimi sa v potrave. Pri nechutenstve sa tiež osvedčil ako dobrý pomocník na podporu chuti do jedla. Oregano však môže tiež upokojiť vaše podráždené nervy a ochráni vás pred depresívnymi náladami.

Pamajorán ma tiež vplyv na akné, alergie, astmu, zápchu, bodnutie hmyzom, bronchitídu, afty (vytieranie postihnutej oblasti ústnej dutiny prípadne vyplachovanie), nachladnutie a chrípku, ochorenia ďasien, bolesti hlavy, postihnutie parazitmi, zápaly pľúc, psoriázu, bradavice.

Je úžasným pomocníkom na vnútorné aj vonkajšie použitie. Jedinečný carvacrol si poradí s akoukoľvek formou plesňových ochorení. Stačí na postihnuté miesto nakvapkať pár kvapiek a nechať pôsobiť, poradí si s plesňou na pokožke, nechtoch aj na slizniciach. O pár dní pocítite a uvidíte zlepšenie. Pri plesňových ochoreniach je vhodná kombinácia vnútorného užívania aj lokálneho (priamo na postihnuté miesto).

Máte lupiny? Pridajte pár kvapiek oreganového oleja do vášho obľúbeného šampónu. Pokožka hlavy sa upokojí a prestane svrbieť. Po opakovanom použití uvidíte pozitívne zmeny.

Svrbí vás pokožka celého tela po návšteve plavárne alebo wellnes? Pár kvapiek do sprchového šampónu prípadne telového mlieka určite zmierni pocit svrbenia a prinavráti pokožke krásu bez šupiniek a začervenania.

Pokiaľ neznesiete silnú koncentráciu pri aplikácii priamo na pokožku, zmiešajte pár kvapiek oreganového oleja s krémom ktorý používate.

Pri vnútornom užívaní a aplikácii na sliznice napríklad v ústnej dutine odporúčame zriediť vždy s vodou prípadne s bielym jogurtom.

Všetky hore uvedené údaje slúžia pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.

OREGANOVÝ OLEJ

je vyrobený z odrody Origanum vulgare. Obsahuje niekoľko priaznivo pôsobiacich zložiek, napríklad esenciálne oleje (carvacrol, thymol, borneol), kyselinu rozmarínovú, terpenoidy, steroly, vitamíny A, C, flavonoidy a chlorofyl. Je účinným antioxidantom, takže chráni bunky pred voľnými radikálmi. Jedna z jeho aktívnych zložiek - carvacrol, je mimoriadne silnou antimikrobiálnou látkou. Oreganový olej je schopný udržať a posilniť zdravo fungujúci detoxikačný systém tela. Je účinný aj v malých koncentráciách. Vyššie koncentrácie prípadne nadmerné používanie môže pôsobiť nepriaznivo na sliznice, žalúdočnú mikroflóru a ďalšie orgány. Denná bezriziková dávka oreganovej silice je 50 mg. To znamená, že jedno 100 ml balenie tohto oreganového oleja je určené na mesačnú kúru. Je nevhodný pre tehotné, dojčiace ženy a deti do 3 rokov. Aplikácia pre deti nad 3 roky vyžaduje opatrnosť a zníženie odporúčanej dennej dávky. Aplikácia do očí sa neodporúča.

Použitie:

  • je vhodný pre ľudí postihnutých plesňami, pri kvasinkovej, kožnej a slizničnej infekci
  • ide o silný antioxidant a prírodné antibiotikum s protizápalovým účinkom,pôsobí ,ako prevencia a podporná liečba tráviacich,      žalúdočných a žlčníkových problémov
  • odporúča sa pri infekčných hnačkách, ale aj pri zápchach, pri postihnutí parazitmi
  • pomáha pri kožných problémoch (akné, lupienka, bradavice, kožné a nechtové plesne)
  • pozitívne pôsobí pri infekciách dýchacích ciest, zápaloch stredného ucha, alergiách, astme